-

8. Sınıf TEOG Hangi Derslerden Soru Çıkacak, Merkezi Ortak Sınavlar Nasıl Yapılacak Kasım ve Nisan 2013

TEOG, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmış adıdır. Bu yeni çıkan sistem 6,7 ve 8. sınıflarda 6 dersin 6 ayrı sınavına girmesi ve elde ettikleri merkezi sınav puanına ek olarak yılsonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşme için uygulanan sistemdir.

Bahsi geçen 6 temel ders; Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’dir. Sene içinde tabii tutulan sınavlardan biri merkezi sınav olacak. 3 sınavı yapılacak derslerin 2. sınavı, 2 sınavı yapılan derslerin 1. sınavı merkezi sınav kabul edilecek. Bu sınavlardan elde edilen sonuçlar ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanını etkileyecek.

SBS Nasıl

6, 7 ve 8. sınıflarda 1. ve 2. dönem olmak üzere tabii tutulan tüm sınavlar yıl sonu başarı puanlarını hesaplama kullanılacak ve bu puan öğrencilerin liseye yerleşme puanını da etkileyecek.

Sözü geçen sınavlara tüm öğrenciler kendi okullarında girecek ve sınavın soruları çoktan seçmeli olacak. Sınavda yapılan yanlışlar doğruları götürmeyecek.

Yeni sistemde sıkça söz edilen kavramalr şunlardır;

Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP):  Sene içerisinde geçmişte de bilinen ve girilen sınavların puanları dahilinde hesaplanır. Her sınav sonunda alınan puan o dersin ders saati ile çarpılır ve bu sonuç ortaya çıkar.  Öğrenciler 85′ ide 95′ide 5 olarak hesaplar ken bu puanlamaya göre 95′in önceliği ortaya çıkar.

Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanı: 6 temel dersten oluşan merkezi sınavların ağırlık katsayılarına bakılarak belirlenir. Yukarıda bahsettiğimiz YBP gibi her fazla puan sizi bir adım öne taşır.

Yerleştirmeye Esas Puan: 6, 7 ve 8. sınıfta elde edilen yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30′u alınır ve 8. Sınıfta tabii tutulduğu merkezi sınav puanının %70′i ile toplanır. Bu toplamda çıkan sonuca denir. Bu puan ile öğrenci liselere yerleşme hakkı kazanır.

Sınav sistemleri güncellense de esas kural aynıdır; Düzenli ve verimli çalışmak.

8. Sınıf TEOG Sistemi Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Kategori: Genel
Etiketler:


ÖSYM 2012-2013 |

sitemap teog